Szybki kontakt

Dzień dobry! W czym możemy Ci pomóc?

icon_widget_image Pon-Pt: 8:00 - 16:00; Sobota: nieczynne icon_widget_image 41-605 Świętochłowice, ul. Chorzowska 109 icon_widget_image + (48) 785 105 106 icon_widget_image biuro@top360.pl

TOP | Outsourcing 360°

CTI

Czym jest Threat Intelligence?

Wzrastająca liczba incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa skłoniła wiele firm do podjęcia działań w tej kwestii. Rozwinięcie świadomości wobec tych zagrożeń uświadamia potrzebę stworzenia kompleksowej strategii. Cyber Threat Intelligence (CTI) w tłumaczeniu na język polski oznacza rozpoznanie zagrożeń cyberprzestrzeni – to obszar w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, który zajmuje się zbieraniem i przetwarzaniem informacji o zagrożeniach cybernetycznych, stanowiący jedną z kluczowych sfer wiedzy na temat ryzyk.

CTI służy do identyfikacji, rozpoznawania i przewidywania zagrożeń. Pozyskuje informacje o przeciwnikach, ich celach, wzorcach zachowań i metodologiach. To przekształcenie postawy z reaktywnej na proaktywną, umożliwiające wyrównanie szans pomiędzy stroną atakującą (zazwyczaj w przewadze) a obronną.

Cyber Threat Intelligence jest stosunkowo nowym obszarem cyberbezpieczeństwa, wprowadzającym nową jakość ochrony przed zaawansowanymi atakami. Aktywne monitorowanie potencjalnych zagrożeń i gromadzenie danych na ich temat stanowi najwyższy poziom ochrony, dedykowany najbardziej wymagającym podmiotom.

Jakie są rodzaje Threat Intelligence?

Możemy wyodrębnić trzy główne rodzaje analizy Threat Intelligence:

 

    1. Wywiad i analiza taktyczna: Koncentruje się na zbieraniu szczegółowych informacji technicznych dotyczących ataków i potencjalnych podatności. Zbiera się adresy IP, sygnatury zagrożeń, adresy URL i inne dane przydatne do identyfikacji przyszłych zagrożeń. Dane te zazwyczaj są zbierane automatycznie i przeznaczone dla pracowników działu IT odpowiedzialnych za techniczne aspekty ochrony.
    2. Analiza operacyjna: Obejmuje zbieranie informacji o działaniach cyberprzestępców, ich zachowaniach, motywach i procedurach. Celem jest identyfikacja TTP (Tactics, Techniques and Procedures) hakerów. Przy analizach operacyjnych często pracują zespoły Centrów Operacji Bezpieczeństwa (SOC).
    3. Działania strategiczne: Opierając się na sporządzonych raportach, kierownictwo i zarząd firmy mogą podejmować kluczowe decyzje dotyczące rozwoju systemu bezpieczeństwa organizacji.

  1.  

  1.  

Skąd pochodzi CTI?

Zrozumieliśmy już, czym jest Threat Intelligence i jakie ma formy. Teraz warto poruszyć temat źródeł informacji. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa oraz systemy CTI korzystają z różnych źródeł, aby osiągnąć największą precyzję wyników. Źródła te obejmują serwisy informacyjne, fora dyskusyjne, monitoring ruchu sieciowego, media społecznościowe oraz kanały komunikacji przestępców. Również oficjalne raporty i bazy danych dostarczane przez wyspecjalizowane firmy stanowią istotne źródło informacji. Dużo danych jest generowanych w wyniku analizy obecnie występujących zagrożeń. Jednak prawdziwą kopalnią wiedzy o zagrożeniach jest darknet.

Jakie korzyści niesie ze sobą wdrożenie CTI dla firm?

Współczesne organizacje muszą sięgać po zabezpieczenia przewyższające standardowe zapory sieciowe i oprogramowanie antywirusowe. Dzięki CTI firma osiąga:

 

    • Proaktywną ochronę przed różnorodnymi rodzajami zagrożeń, w tym tymi nieznajomymi lub mało znanymi,

    • Lepsze planowanie strategiczne systemu zabezpieczeń i redukcję podatności,

    • Uczestnictwo w społeczności informującej o nowych typach zagrożeń,

    • Proaktywną postawę wobec potencjalnych zagrożeń i lepszą zdolność do obrony,

    • Wydajniejszą pracę zespołu IT, wykorzystując big data, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe,

    • Możliwość (pośredniego) dostępu do darknetu i monitorowanie rozmów cyberprzestępców o planowanych atakach.

CTI to kierunek, w którym cyberbezpieczeństwo będzie się rozwijać. Inteligentna analiza danych nie wyklucza obecnych rozwiązań zabezpieczających, takich jak zapory ogniowe, a jedynie je uzupełnia, tworząc kolejną warstwę systemu zabezpieczeń.

W jakich firmach warto zastosować CTI?

CTI to narzędzie przydatne dla każdej firmy, szczególnie tej narażonej na działania cyberprzestępców. Jest nieodzowne w sieciach korporacyjnych. 

threat_intelligence

Post a Comment