Szybki kontakt

Dzień dobry! W czym możemy Ci pomóc?

icon_widget_image Pon-Pt: 8:00 - 16:00; Sobota: nieczynne icon_widget_image 41-605 Świętochłowice, ul. Chorzowska 109 icon_widget_image + (48) 785 105 106 icon_widget_image biuro@top360.pl

TOP | Outsourcing 360°

Kody kolorów w procesie sprzątania

System kodowania kolorami- na czym polega?

Do czyszczenia powierzchni np. w biurach, szpitalach i restauracjach konieczne są profesjonalne akcesoria do sprzątania. Ze względu na wszechstronne funkcje umożliwiają utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Odpowiedni system kodowania kolorami przede wszystkim pozwoli przyporządkować dany sprzęt i środki czystości do czyszczonej powierzchni, tak aby uniknąć błędów i przenoszeniu zarazków. 

Nie należy lekceważyć znaczenia systemu czyszczenia oznaczonego kolorami. Wprowadzając tę ​​prostą, ale skuteczną strategię dotyczącą oznaczenia kolorami sprzętu i chemii do procesu sprzątania, możesz podjąć pewne ważne kroki, aby zapobiec zanieczyszczeniu krzyżowemu, kontrolować infekcje i ułatwić pracownikom spełnienie wyższych oczekiwań dotyczących standardów czyszczenia

Co to jest system kodowania kolorami?

System kodowania kolorami w branży czystości to specjalna procedura pozwalająca na przyporządkowanie danego sprzętu i środków czystości do odpowiedniej kategorii czyszczonej powierzchni. Rozróżnienie kolory akcesoriów do sprzątania kolorami niewątpliwie zapobiega na przykład stosowaniu jednej ścierki do toalet i kuchni. System kodowania kolorów ścierek lub pojemników na wodę można dopasować kolorami do danych powierzchni. Rozróżnienie kolorystyczne akcesoriów do sprzątania i dopasowanie ich do każdej powierzchni pozwala na obniżenie ryzyka popełnienia błędów personelu.

Dlaczego warto korzystać z systemu kodowania kolorami?

Organizacja podczas sprzątania ma kluczowe znaczenie w związku z obowiązującymi zasadami higieny. Jakie zalety wynikają z używania systemu kodowania kolorami?

  • Używając środków dedykowanych do danych powierzchni zapobiegamy niszczeniu powierzchni i uzyskamy pożądane efekty.
  • Określony system kolorów pozwala raz na zawsze zakodować dane elementu systemu znajdujące się w obiekcie i uniknąć pomyłki, zamiany.
  • Odpowiedni system sprzątania w danych pomieszczeniach obniży ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.
  • System kolorów to także doskonałe narzędzie do przekraczania bariery językowej i ułatwiania szkolenia pracowników. Gdy system kolorów jest już wdrożony, dla wszystkich jest jasne, że określone kolory są używane w określonych obszarach, ponieważ kolory są dobrze rozumiane przez wszystkie kultury. 

Kolory używane do sprzątania

Żółty (czyszczenie sanitariatów): umywalki, prysznice, wanny, płytki, armatura, schowki i półki

Niebieski (czyszczenie powierzchni): drzwi, lampy, biurka, szafy, krzesła, parapety, grzejniki, biura i meble

Zielony (czyszczenie kuchni): powierzchnie i urządzenia w kuchni

Czerwony (czyszczenie toalet): muszle klozetowe, pisuary, płytki w okolicy rozprysku

Przystępując do sprzątania w prosty sposób możemy przyporządkować odpowiedni sprzęt i środki czyszczące do danej powierzchni

Kody kolorów ułatwiają nie tylko systematyzację na etapie czyszczenia budynku ale również dają nieocenioną informację odnośnie ryzyka związanego ze sprzątaniem danej strefy oraz odpowiedniego zabezpieczania materiałów po zakończonym procesie.

Post a Comment