Szybki kontakt

Dzień dobry! W czym możemy Ci pomóc?

icon_widget_image Pon-Pt: 8:00 - 16:00; Sobota: nieczynne icon_widget_image 41-605 Świętochłowice, ul. Chorzowska 109 icon_widget_image + (48) 785 105 106 icon_widget_image biuro@top360.pl
  /  Ochrona   /  Systemy monitoringu CCTV
systemy monitoringowe

Systemy monitoringu CCTV

Systemy monitoringu CCTV

W zakresie  bezpieczeństwa budynków, każdy chce zdobyć najlepsze dostępne rozwiązanie do monitoringu. W TOP możemy zapewnić Ci szereg rozwiązań zwiększających  bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej efektywnych i preferowanych opcji na obecnym rynku są systemy monitoringu CCTV. W tym poście dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o monitoringu CCTV, w tym o tym, czym jest, jak działa, jakie są dostępne typy i czy jest to właściwe rozwiązanie dla Twojego budynku biurowego

W 1942 roku w Peenemünde w Niemczech zaczyna się historia telewizji przemysłowej. Stały rozwój technologii, a w szczególności rozwój sztucznej inteligencji i jej aplikacja do systemów CCTV prowadzi do tego,uzyskujemy niezwykłe narzędzie o wielu praktycznych zastosowaniach.

80 lat CCTV

Monitoring przemysłowy posiada już przeszło 80-letnią historię.  Jak wiele innowacyjnych pomysłów i ten ma swoje korzenie w rozwiązaniach militarnych. W 1942 roku w Peenemünde w Niemczech został  zaprojektowany i uruchomiony przez Siemens AG system mający za zadanie obserwację testów rakiet V-2.

Z kolei pierwszy komercyjny system telewizji przemysłowej pojawił się w USA w 1949 roku. Nazywał się Vericon.  W 1969 roku, stworzony i opatentowany przez Marie Van Brittan Brown system miał już na celu, tak jak w dzisiejszych czasach, ochronę domu i mienia. Przesuwana w górę i w dół kamera oraz specjalne urządzenie, pozwalało właścicielowi domu zobaczyć poprzez odbiornik telewizyjny, osobę u drzwi oraz usłyszeć jej głos. Natomiast jeśli chodzi o pierwsze zastosowanie systemu CCTV w przestrzeni publicznej, to miało miejsce w mieście Olean w stanie Nowy York w 1968 roku. Monitoring zainstalowano wzdłuż najważniejszych ulic w celu zwalczania przestępczości. Amerykańscy naukowcy wykorzystali go również podczas testowania bomby atomowej. Obecnie CCTV jest wykorzystywane w różnych obszarach zastosowań.

Co to jest telewizja przemysłowa?

CCTV (telewizja przemysłowa) to system, który dzięki kamerom pozwala obserwować wszystko, co dzieje się w Twoim biurowcu. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów technologii nadzoru wideo.

Opis działania CCTV:

 • Kamery rejestrują obrazy za pomocą przetworników obrazu.
 • Obrazy są przesyłane przewodowo lub bezprzewodowo do urządzenia rejestrującego na trwałym nośniku.
 • Monitory służą do śledzenia nagrań w czasie rzeczywistym, aktywnie przez ludzi lub pasywnie za pośrednictwem oprogramowania.

Jeśli masz cyfrowy system CCTV, rejestrator może zawierać inteligentne technologie, takie jak oprogramowanie analityczne do skanowania danych i przesyłania automatycznych alertów do innych urządzeń i systemów. Oprogramowanie może nagrywać, przechowywać i analizować kanały wideo. Może również wykorzystywać algorytmy uczenia maszynowego, które mają funkcje takie jak rozpoznawanie twarzy i wykrywanie ruchu.

Rodzaje systemów CCTV

Istnieją różne rodzaje systemów CCTV w zależności od wykorzystywanej technologii i sposobu przesyłania obrazu.. Omówimy trzy rodzaje: analogowe systemy CCTV, cyfrowe systemy CCTV,  systemy CCTV IP

Analogowe systemy CCTV

Systemy te przesyłają ciągły sygnał wideo za pomocą przewodów  koncentrycznych. Choć są tanie i efektywne, analogowe systemy CCTV mają stosunkowo niską rozdzielczość. Systemy wymagają karty przechwytywania wideo do rejestracji obrazów na komputerze czy rejestratorze.

Podstawową zaletą monitoringu analogowego jest jego cena – za niewielkie pieniądze możesz monitorować działkę, posesję lub magazyn. Na rynku znajdziesz zarówno proste zestawy, jak i nowoczesne modele, które jakością dorównują kamerom cyfrowym. Jak już wspomniano, instalacja takich urządzeń jest łatwiejsza niż w przypadku kamer IP. Można ją wykonać samodzielnie, korzystając wyłącznie z instrukcji obsługi od producenta.

Cyfrowe systemy CCTV

Choć ich działanie jest podobne do systemów analogowych, digitalizują sygnały na poziomie kamery. Ponadto cyfrowe systemy CCTV nie wymagają karty do przechwytywania wideo, ponieważ przechowują obrazy bezpośrednio na komputerze. Systemy te są jednak mocno skompresowane, ponieważ wymagają większej ilości miejsca do przechowywania nagrań.

Systemy CCTV IP lub sieciowe

Systemy CCTV IP wykorzystują serwer wideo do strumieniowego przesyłania danych przez Internet. Do przechwytywania materiału mogą używać cyfrowych lub analogowych kamer bezpieczeństwa HD. Jeśli jednak korzystasz z kamer IP, możesz połączyć wiele kamer w jednej. Ta opcja umożliwiłaby objęcie szerszych kątów – coś, co wymagałoby kilku kamer lub systemów kamer.

Niektóre z zalet tych systemów obejmują:

 • Możliwość zdalnego monitorowania
 • Zapewniają lepsza rozdzielczość
 • Nie potrzebują okablowania sieciowego
 • Możesz użyć  sztucznej inteligencji do analizy obrazów i nagrań, umożliwiając automatyzację procesu nadzoru
 • Możesz wykorzystać PoE (Power Over Ethernet)
 • Są bardzo mobilne

Korzyści z CCTV

Monitoring CCTV ma wiele zalet. Technologia umożliwia:

 • Zawsze miej oko na swoją nieruchomość:dzięki stale działającym kamerom zawsze będziesz mógł monitorować swoje budynki  nawet jeśli jesteś daleko od tego miejsca pod warunkiem dostępu do Internetu
 • Chroń swoich pracowników:system może pomóc w informowaniu o zagrożeniu lub sytuacji awaryjnej w Twoim budynku, pomagając zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.
 • Odstraszanie od przestępstw:Chociaż technologia nie może powstrzymać trwającego przestępstwa, przestępcy jednak są mniej skłonni do włamania i obrabowania budynku, jeśli jest w nim zainstalowany monitoring wideo.
 • Miej spokój: Jeśli masz duży obiekt, do jego patrolowania będziesz potrzebować dużego zespołu strażników. Ustawienie kamer CCTV wokół Twojej nieruchomości zapewnia spokój ducha, wiedząc, że obszar jest pod ciągłym nadzorem.

Wady CCTV

Chociaż nadzór CCTV może przynieść wiele korzyści, technologia ta nadal ma potencjalne wady. Nadzór może być utrudniony przez:

 • Nieefektywne konfiguracje systemu
 • Stary lub wadliwy sprzęt
 • Materiał wideo o niskiej jakości
 • Nieefektywne ustawienia (martwe punkty)
 • Niewystarczająca komunikacja między nadajnikiem i odbiornikiem sygnału
 • Nieodpowiednie monitorowanie
 • Szum
 • Hakerzy, zwłaszcza w sieciowych systemach CCTV

Technologia została również skrytykowana, ponieważ może naruszać prywatność danej osoby, powodując, że pracownicy lub klienci czują się nieswojo na myśl o ciągłym monitorowaniu.

Zarządzanie przestępczością

Obecność monitoringu CCTV w Twoim biurowcu może odstraszyć potencjalnych przestępców. Może również identyfikować i monitorować ewentualne wewnętrzne działania przestępcze. Jeśli użyjesz go z innymi rodzajami czujników, takimi jak termiczne i dźwiękowe, może ostrzec Ciebie i urzędników o nietypowych zdarzeniach.

Jeśli dojdzie do przestępstwa, nagranie z telewizji przemysłowej może pomóc organom ścigania w dochodzeniu, dostarczając prokuraturze kluczowych dowodów.. Nowoczesny system CCTV może być elementem składowym systemu kontroli dostępu KD umożliwiając zdalne wjazdy gości na podstawie numerów rejestracyjnych, dostęp do pomieszczęń na podstawie rozpoznawania twarzy i wiele więcej.

 Badania rynku

Nadzór wideo w sklepie dostarcza informacji o nawykach zakupowych klientów. CCTV i sztuczna inteligencja może być wykorzystana do monitorowania trendów zakupowych, dając wgląd w to, jak ludzie robią zakupy, alejki, które najczęściej przemierzają, i pozwala przewidywać jak będą reagować na różne wezwania do działania w różnych częściach sklepu.

Co więcej, mapy ciepła mogą pomóc właścicielom sklepów monitorować ruch kupujących w różnych lokalizacjach sklepów. Te dane mogą pomóc im w określeniu szczytowych terminów zakupów i opracowaniu wymagań kadrowych w tych szczytowych okresach.

Monitoring gmin i ulic miejskich

Kamery zainstalowane na światłach umożliwiają gromadzenie statystyk ruchu i materiałów dowodowych dotyczących przekroczenia prędkości, zdarzeń drogowych, powstawania korków. Monitoring innych miejsc w mieście pozwala na monitoring ludzi. Niektóre systemy nadzoru mogą być wykorzystywane do zbierania danych w czasie rzeczywistym o środowisku i pogodzie w mieście.

Monitorowanie medyczne

Kamery CCTV mogą być używane do monitorowania pacjentów w celu identyfikacji potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak atak astmy lub napad padaczkowy. Systemy CCTV są również dobrym rozwiązaniem dla monitoringu osób starszych z wieloma schorzeniami:  niewydolnością krążenia, zaburzeniami pamięci typu niedokrwiennego lub chorobą Alzheimera. W dobie COVID – 19 kamery z termowizją były wykorzystywane do wykrywania pacjentów posiadających objawy mogące świadczyć o zarażeniu.

Co przyniesie przyszłość dla nadzoru CCTV?

Ponieważ technologia wciąż się rozwija, oczekujemy, że inne formy technologii cyfrowej uzupełnią nadzór CCTV, tworząc bardziej proaktywny i autonomiczny proces nadzoru. Technologie takie jak analityka obrazu, oprogramowanie do rozpoznawania twarzy i sztuczna inteligencja mogą zwiększyć pasywny nadzór i doprowadzić do masowej inwigilacji.

Jeśli chodzi o Twoje bezpieczeństwo, podjęcie wszelkich możliwych środków może znacznie przyczynić się do ochrony Twoich pracowników i mienia. Nadzór CCTV to narzędzie bez którego nie może obejść się żaden nowoczesny budynek.

Jeśli szukasz niezawodnej firmy ochroniarskiej która zaoferuje Ci rozwiązania, których potrzebujesz, zwróć się do TOP Zadzwoń do nas już dziś pod numer 785 105 106  i dowiedz się więcej o instalacjach CCTV i najwyższej jakości usługach bezpieczeństwa, które możemy zaoferować

.

Post a Comment